Warning: preg_match_all(): Compilation failed: unknown property name after \P or \p at offset 3 in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 93 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 94 Warning: preg_match_all(): Compilation failed: unknown property name after \P or \p at offset 3 in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 93 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 94 Warning: preg_match_all(): Compilation failed: unknown property name after \P or \p at offset 3 in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 93 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 94 Dovoz potravin | Vítejte na Zemi
Pohledy na vybrané téma

Dovoz potravin

Celoroční nabídka některých sezonních potravin, zejména ovoce a zeleniny, se díky dovozu ze zahraničí stala nejen u nás, ale i v dalších zemích samozřejmostí. V souvislosti s dovozem zboží se zvýšily nároky na jejich delší trvanlivost a kvalitnější balení. Pro uchování trvanlivosti potravin jsou obvykle využívána chladící zařízení, která spotřebovávají značné množství energie. Zvýšené nároky na balení potravin mají dopad na vyšší produkci obalů, které jsou následně zdrojem odpadu. Dovoz potravin je důsledkem tzv. globalizace.

Doprava zboží, zejména na velké vzdálenosti, negativně ovlivňuje kvalitu ovzduší emisemi skleníkových plynů a prašných částic (z důvodu spotřeby pohonných hmot). Bylo odhadnuto, že 18 % emisí skleníkových plynů je spojeno se spotřebou potravin. Dovoz potravin se podílí na vzniku dopravních kolon a na hluku pocházejícího zejména z nákladní automobilové dopravy. Dovoz potravin je z těchto důvodů z hlediska životního prostředí nepříznivý a zvyšuje ekologickou stopu.

Zajímá vás, jaké zboží dovážíme a vyvážíme? Pak nalistujte kapitoly v tématu Spotřeba a výroba – Obchod v ČR – dovoz a vývoz nebo Odkud pocházejí potraviny.

 

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/functions.php on line 308