Pohledy na vybrané téma

Globální souvislosti zemědělské výroby

Zemědělská výroba nám kromě poskytování potravin může poskytnout pracovní příležitost. Ve světě existují velké rozdíly, kdy je v rozvojových zemích (tj. zemích charakterizovaných nízkou životní úrovní, nízkou úrovní vzdělání, chudobou, nerozvinutým průmyslem apod.) polovina až nadpoloviční většina práceschopných obyvatel zaměstnána právě v zemědělství. Naopak v zemích rozvinutých s vyspělou ekonomikou je tento podíl mizivý. Jak to vypadá u nás ve srovnání s ostatními sektory, se dovíte v kapitole: Podíl sektorů na ekonomice ČR.

Ve vyspělých zemích mají obyvatelé potravin dostatek, často i nadbytek, a díky dovozu celoroční dostupnost čerstvého exotického zboží, chudé země naopak trpí nedostatkem potravy, často i pitné vody. Právě dovoz exotických plodin z rozvojových zemí do západního světa je často jejich jedinou šancí na ekonomickou prosperitu. Na druhou stranu to však buduje i jistou závislost na vyspělém světě a dále i na výsledné produkci jedné plodiny – v těchto zemích je totiž vysoké riziko velkých škod v případě nedostatku úrody způsobeném např. přírodními katastrofami nebo extrémními suchy. Například v zemích jako Uganda, tvoří 95 % celého zemědělského exportu káva, podobně je na tom Čad (78% podíl bavlny) a Kuba (56% podíl cukru). Kde se co vyrábí a jaké potraviny se nejčastěji dovážejí, se dozvíte v kapitole: Kde se co vyrábí a proč a Odkud pocházejí potraviny.

 

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/functions.php on line 308
Obrázky
Obr. 1 Dopad předpokládaného zvyšování cen potravin na ekonomiku zemí a jejich obchodní bilanci
Obr. 1 Dopad předpokládaného zvyšování cen potravin na ekonomiku zemí a jejich obchodní bilanci
Autor: United States Department of Agriculture
Obr. 2 Procentuální míra populace na hranici podvýživy – mapa světa
Obr. 2 Procentuální míra populace na hranici podvýživy – mapa světa
Autor: Lobizón
Odkazy