Warning: preg_match_all(): Compilation failed: unknown property name after \P or \p at offset 3 in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 93 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/gen_page_html.php on line 94 Socialismus a kolektivizace | Vítejte na Zemi
Pohledy na vybrané téma

Socialismus a kolektivizace

Pro ČR a země bývalého východního bloku byl ve 2. pol. 20. století charakteristický proces kolektivizace. Došlo k vyvlastnění a násilnému sloučení soukromých zemědělských pozemků do velkých ploch, k rozorání mezí a likvidaci mnoha krajinných prvků. Vznikla státní Jednotná zemědělská družstva (JZD) a prosazovalo se intenzivní centrálně řízené hospodaření.  Tento způsob hospodaření však měl, kromě zvýšení výnosů a technického pokroku venkova, významné negativní dopady na životní prostředí. Odvrácenou tváří kolektivizace byly také výhrůžky, konfiskace, přesídlování, věznění, či dokonce popravy sedláků vedoucí k narušení tradiční venkovské pospolitosti.

Po pádu komunismu v roce 1989 došlo k navrácení půdy a zemědělského majetku zpět do rukou soukromých majitelů a k privatizaci státních podniků. Většina vlastníků půdy, mnohdy již jejich dědiců, se však k hospodaření po tak dlouhé době už nevrátilo a půda tak zůstala v pronájmu nástupců JZD. Nastal prudký pokles stavů hospodářských zvířat, pokles výnosů většiny plodin, snížení stavu pracovníků v zemědělství a zhoršení hospodářského výsledku zemědělských podniků.(1)

V roce 2004 po vstupu ČR do EU dochází k přizpůsobení zemědělské výroby podmínkám Společné zemědělské politiky a mimo jiné také k podpoře ekologického zemědělství a šetrného obhospodařování půdy.


(1)Kolektiv autorů. Půda v České republice. 1 vydání. Praha: Consult, 2009. 255 s. ISBN: 80-903482-4-6.

 

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/web-data1/cittadella_cz/public_html/www/cenia/system/functions.php on line 308
Obrázky
Kolektivní hospodaření - propagandistický plakát z 50. let
Kolektivní hospodaření - propagandistický plakát z 50. let
Autor: František Boček, Muzeum Karlovy Vary
Odkazy