Chráněná krajinná oblast Jeseníky

Údolím Bílé Opavy

Jeseníky jsou atraktivním cílem turistů v létě i zimě, je velice těžké vybírat mezi celou řadou zajímavých cílů jako jsou rašeliniště na Rejvízu, ledovcový kar Velké kotliny, Keprník s dalekými výhledy, Břidličná s balvanitými sutěmi, nekonečné lesy v pásmu Orlíka, skály Rabštejna či Vozky, malebné lázně Karlova Studánka a další.

A právě v Karlově Studánce začíná snad nejkrásnější jesenická turistická trasa. Zavede nás do údolí Bílé Opavy, které je součástí Národní přírodní rezervace Praděd.

Údolím Bílé Opavy vás provedou dva turisticky značené chodníky. Žlutě značená stezka je jednou z nejatraktivnějších a nejnáročnějších tras v Jeseníkách. Začíná v Karlově Studánce naproti geologické expozici pod širým nebem,  kde je zastávka BUS a parkoviště u umělého vodopádu, který je vytvořen únikem vody z lázeňského náhonu. Po 6 kilometrech stoupání vás tato trasa dovede na Ovčárnu.

Modrá trasa je méně náročná a vhodnější pro sestup. I zde je však nutno překonat několik schodů a můstků či sklonit hlavu při setkání se stromem ležícím nad stezkou. Začíná rovněž v Karlově Studánce. V místě zvaném Na paloučku, kde je sezónně otevřeno malé informační centrum, se od žluté odpojuje a směřuje k chatě Barborka.

Výstup oběma stezkami není dlouhý, překonat převýšení asi 500 m ale i tak zabere 2–3 hodiny chůze.

Obě trasy jsou určeny pouze pro pěší návštěvníky, kterých tudy ročně projde více než 50 tisíc. Vstup s kolem nebo jízda na něm zde není povolena.

Během výstupu je možné zažít horskou přírodu s nespoutanou bystřinou, na jaře bouřlivou a kalnou, v létě se stříbřitými vodopády a průzračnými mechovými tůněmi, tajemné pralesy plné skrytého života s mohutnými, až k zemi zavětvenými, prastarými stromy a mechem porostlými tlejícími vyvrácenými kmeny smrkových velikánů, které dávají život houbám a rašícím smrčkům.

V zimním období je údolí díky vysoké sněhové pokrývce a náročnému terénu neprůchodné a Horská služba Jeseníky sem vstup z důvodu bezpečnosti nedoporučuje

Ochranou a péčí o přírodu území je pověřená Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.