Vítejte na stránkách výstavy REPUBLIKA v Národním muzeu. 
Provede Vás příběhem první Československé republiky.

Výstavu pořádají: Národní muzeum, Senát Parlamentu České republiky,
Vojenský historický ústav.

Příběh Československé republiky

Výstava vykresluje atmosféru období let 1918-1938 a ukazuje vše podstatné, na co dnes s hrdostí navazujeme, ale také události, které se v dnešní době příliš nepřipomínají.
Vrací se do období první světové války, která přinesla zásadní změny ve vývoji celé Evropy. Rozbití Rakouska-Uherska a vznik samostatného Československa tvoří základní kapitolu našich novodobých dějin a tzv. první Československá republika je považována za zlatý věk české a slovenské státnosti.
Výstava „Republika“ návštěvníky seznamuje s domácím a zahraničním odbojem včetně legionářů. Poprvé jsou vystaveny unikání předměty jak např. Kupkovy plakáty z doby jeho působení ve francouzských legiích nebo text Washingtonské deklarace v podobě telegramů, které Edvard Beneš posílal do Prahy. Nabízí se zde jedinečná příležitost shlédnout pokladnici se státními symboly a předměty, které reprezentovaly nový stát.
Zároveň nejde opominout svět továren a hospodářské krize. Specifickou atmosférou zaujme venkov s kostelem, školou, statkem, nepostradatelnou hospodou a sokolovnou.
Významné místo je ve výstavě věnováno zániku Československa, kde dominují originály Mnichovské dohody, poprvé vystavené mimo území Německa.
Součástí výstavy „Republika“ je prezentace kultury a významných osobností tohoto období, mezi které patří architekti, vědci, umělci či sportovní hvězdy. Neoddělitelným prvkem výstavy je její průvodce, který má podobu rodinného fotoalba. Rodina Alfreda Chudoby se vždy „náhodou“ nachomýtne u důležitých událostí první ČSR, jakými byl příjezd T. G. Masaryka do Prahy, atentát na Aloise Rašína, bitva u Zborova, stávka v období krize, mobilizace v září 1938 apod.

Přijďte se na jejich osudy podívat.

Fotografie z výstavy